OCR – Obstacle course racing – česky v doslovném překladu „závody na překážkové dráze“ – jsou poměrně mladým sportem, který se rychle a dynamicky rozvíjí a těší větší a větší popularitě. Jeho kořeny však můžeme hledat mnohem hlouběji, než se zdá.
1. Počátky v antickém Řecku
Nejrůznější překážky se ve sportovních disciplínách objevovaly po tisíce let historie. S moderní podobou OCR bývá například zpodobňován antický pětiboj (Pentathlon), což byla jedna z nejnáročnějších disciplín starověkého Řecka. Poprvé se objevil na 18. antické olympiádě roku 708 př. n. l. a skládal se z běhu, hodu oštěpem, hodu diskem, skoku do dálky a zápasu. Pentathlon se tehdy těšil velké oblibě jak mezi samotnými závodníky, tak i mezi diváky a umělci, kteří výjevy z těchto klání často přenášeli do svých děl. Nejlepšími pětibojaři byli tehdy atleti ze Sparty, patrně díky své výjimečné fyzické zdatnosti dané přísným a náročným vojenským výcvikem. Právě ve vojenském výcviku se historicky v různých formách překážky často objevovaly, například již u rekrutů v římských legiích.
2. Moderní historie
V moderních dějinách se s prvními nápady na kladení překážek závodníkům do dráhy můžeme setkat v počátcích 20. století. Vcelku kuriózní je například tzv. plavání přes překážky, které se dokonce stalo disciplínou na olympiádě v roce 1900. Plavci museli přelézat přes klády a lodě, jiné zase měli za úkol podplavat. Docela škoda, že se to neujalo, tehdejší premiéra tohoto sportu byla totiž zároveň i jeho derniérou.
My se ale opět vrátíme k armádě. Počátkem 20. století totiž vyvinul důstojník francouzského námořnictva Georges Hébert metodu „naturelle“, která je považována jako předchůdce dnešního parkuru. Po jeho zkušenosti z katastrofy při sopečné erupci na Martiniku v roce 1902 dospěl totiž k názoru, že pro efektivnější pomoc je třeba mít určité atletické dovednosti a začal pracovat na své metodě, která se skládala z vlivů domorodých obyvatel, klasické řecké gymnastiky, akrobacie a dalších. To pak začal učit příslušníky francouzské námořní pěchoty.
Tyto vědomosti se dostaly přes oceán a v období první světové války Dr. Joseph E. Raycroft z Princetonské univerzity pro armádu USA vyvinul překážkové dráhy, které se pak využívaly ve výcvikových centrech. Po válce se také poprvé objevil termín OCR, tehdy ještě jako zkratka Obstacle Course Run (dnes Race). A již v průběhu druhé světové války se překážkové dráhy začaly objevovat na amerických univerzitách.
U armády ještě ale chvíli zůstaneme. V roce 1946 napadlo francouzského (opět) důstojníka Henriho Debruse zorganizovat armádní soutěž, která by prověřovala ideální dovednosti vojáka té doby. Tentokráte se inspiroval u nizozemských parašutistů, avšak disciplínu upravil spíše pro čistě pozemní jednotky. V roce 1947 se ve Freiburgu uskutečnil první závod a od roku 1950 se již každoročně koná vojenské mistrovství světa. Dnes se tato disciplína nazývá vojenský pětiboj a patří sem střelba ze zbraní, překážková dráha NATO, plavání s překážkami, hod granátem a přespolní běh. Disciplína se taky stala součástí Vojenských světových her, které se konají každé 4 roky od roku 1995 a ty poslední se konaly ve Wu-chanu (2019), těsně před vypuknutím pandemie. Jestlipak tam nebyla nějaká nová disciplína, jako „dostaň se se zkumavkou viru SARS přes minové pole“…
3. Závody pro veřejnost a světový boom
Pro širokou veřejnost se však první závod objevil až v roce 1987 a byl to britský Toough Guy, který jeho zakladatel a bývalý voják britské armády Billy Wilson pořádá dodnes. Následovaly některé další závody, jako nizozemský The Survivalrun, The HiTech adventure racing series (1996-2002) nebo první národní série OCR v USA Muddy Buddy (1999-2013), která však ustoupila jiným konkurenčním závodům. V roce 2005 také vznikl Death Race, předchůdce dnešního Spartan Race, který je však postaven na opravdu extrémní náročnosti. Pro případné zájemce je ale stále k mání ve Vermontu pod názvem Peak Death Race a pokud to bude možné, rád bych si na něj jednou zaletěl i já.
Pravý zlom a boom však nastal až roku 2010, kdy vznikly závody tzv. velké trojky (Big 3), a to Tough Mudder, Spartan race a Warrior Dash. OCR závody se těšily velké popularitě a rychle se šířily světem, vznikaly další nové lokální podniky a dnes již prakticky v každém státě Evropy najdete několik různých závodů nebo závodních sérií od různých pořadatelů.
Co se týče původní „Big 3“, tak Warrior Dash k roku 2019 ukončil svou činnost a Tough Mudder je možné v současnosti absolvovat pouze v USA nebo Velké Británii (aspoň co jsem já dohledal). Není tedy překvapením, že nejpopulárnějším, neznámějším a nejrozšířenějším je právě Spartan Race, a to především díky jeho zakladateli. Joe De Sena se totiž opravdu snaží, aby se tento sport dostal do každého kouta světa a jeho snem a cílem je ho oficiálně dostat i na olympijské hry.
A k tomu už nemá moc daleko. Organizačně je tento nový sport pod záštitou IOSF (mezinárodní federace překážkových sportů), na národních úrovních pak fungují jednotlivé asociace, nejčastěji známe jako OCRA (u nás ČAPS – Česká asociace překážkových sportů). Pořádají se nadnárodní a světové turnaje, členské základny jednotlivých asociací se dále rozšiřují a věřím, že společným cílem všech je mimo jiné právě protlačit tento sport pod záři pěti kruhů.
Závěrem je třeba zmínit, jak si OCR vede u nás a na Slovensku. Vůbec první závod Spartan Race ve střední Evropě se konal v roce 2012 ve východoslovenské obci Vechec. Těžko říct, co vedlo Joea De Senu k tomu, aby uspořádal první závod právě tam, možná na tom mají podíl slováci, kteří pracovali na jeho farmě a o kterých ve své knize píše jako o tvrdě pracujících chlapech a vydatných jedlících česneku. Právě do vesničky Vechec nás všechny zve sám Joe, abychom tu symbolicky spolu v závodním duchu oslavili ono desetileté výročí, kterého se zúčastním i já na závodech Super a Beast.
Do ČR se pak série dostala o rok později, konkrétně do středočeského zimního střediska Monínec. Vznik dalších závodů a závodních sérií na sebe nenechal dlouho čekat, už další rok byl na světě Gladiator race, nasledovaly Predator race, Excalibur race a další a další. Dnes je kalendář závodů nabitý možnostmi a od roku 2017 se pravidelně každý rok koná i oficiální Mistrovství ČR.
O tom, jaké další závody se u nás a v Evropě konají, o čem jsou, jaké jsou, kolik stojí, co si na ně obléci a další tipy čekejte v dalších článcích mého blogu. Mezitím se pro začátek běžte třeba trochu proběhnout and DO WHAT YOU ENJOY!
Zdroje:
https://www.rogelli.cz/ocr-zavody/
https://www.actisport.cz/blog/ocr-drina-skryta-za-nevinnou-zkratku/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spartan_race
https://www.garko.cz/blog/5-zvlastnich-sportu-o-kterych-jste-netusili-ze-byly-soucasti-olympiady
https://www.czdefence.cz/clanek/armadni-petiboj-slavi-ctvrtstoleti
https://wikijii.com/wiki/Military_pentathlon
https://wikijii.com/wiki/Military_World_Games
https://cs.wikipedia.org/wiki/Antick%C3%BD_p%C4%9Btiboj
https://en.wikipedia.org/wiki/Obstacle_course_racing
https://cs.wikipedia.org/wiki/Starov%C4%9Bk%C3%A1_%C5%99%C3%ADmsk%C3%A1_p%C4%9Bchota
https://parkour.fandom.com/wiki/M%C3%A9thode_Naturelle