Tomsevolution - Do what you enjoy

2 aplikace pro návyky, zlozvyky a rituály

návyky, zlozvyky, rituály

Dnes vám představím dvě jednoduché mobilní aplikace, které sám používám, a které mi pomáhají s návyky a zlozvyky. Respektive jsou to jen takové pomůcky na jejich monitorování, jinak za vás samozřejmě nic neudělají, veškerá dřina a odříkání stále zůstávají na vás. Nejdřív si ale něco povíme o oněch návycích a zlozvycích, které jsou neodmyslitelnou součástí našich životů, i když si to často ani neuvědomujeme.

Jak jsou důležité dobré návyky

Vybudovat si v životě správné návyky, chcete-li programy není vždy jednoduché, zvláště když jimi přepisujeme ty staré a špatné. Nicméně to děláme prakticky od dětství, kdy nás rodiče učí si čistit zuby, ustlat si postel, pravidelně pomáhat s úklidem apod. Můžou to být i zdánlivé maličkosti, které nám však po čase prokazují velkou službu a dávají nám do života i jistý řád a disciplínu.

Osvojit si nový návyk však může být skoro až bolestné. Vyžaduje to jistou dávku vůle, kterou tím právě posilujeme i pro další případné návyky, ale i jiné činnosti, které nám třeba nejsou zprvu příjemné. Někde se uvádí, že pro plné osvojení návyku je třeba 21 dní, jinde zase až 60 nebo dokonce 90 dní, ale řekl bych, že je to dost individuální a především hodně záleží na aktuální síle vůle každého jedince. Asi jako když přijdete poprvé do posilovny a naložíte si příliš těžkou váhu, kterou pak zkrátka nezvednete, nebo se po pár opakováních div neposerete. Vůli si tedy můžeme představit jako sval, který postupným cvičením po malých krůčcích posilujeme, není to tedy nic vrozeného a neměnného, s čím by se nedalo pracovat. Takže výmluvy typu „Na to já mám slabou vůli, s tím nic neudělám“ si strčte do sedninky!

O budovaní nových návyků bylo napsáno mnoho, když jsem já před lety začínal více pracovat na svém osobním rozvoji, hodně mi pomohla kniha Konec prokrastinace. Tam je mimo jiné popsána i tato problematika, včetně jedné z možných technik, jak na to jít. No, pomohla… Jedna věc je si něco přečíst a druhá pak podle toho jednat, však to všichni známe. Ale pro začátek vám ji rád doporučím, třeba vám to půjde lépe než mě. Nezapomeňte, že to však není jediná kniha a technika na světě, je třeba na sobě samém zkoušet, co vám funguje nejlépe, ale hlavně to nevzdávat, mít motivaci a chtít!

Konec prokrastinace
Touto knihou jsem kdysi začínal s osobním rozvojem.

Zbavte se hlavně zlozvyků!

Nežli si vybudovat nový návyk bývá snad ještě obtížnější zbavit se těch špatných – zlozvyků. Typickým příkladem je kouření nebo alkohol. Ale může jít i o přejídání, nejčastěji to emoční, kdy si jídlem nahrazujeme nějakou jinou emoci, či zažíráme nějaké špatné pocity. Jako zlozvyk se rozhodně dá počítat i nekonečné odkládání budíků, nedochvilnost, přílišná pozornost mobilním telefonům, či nekončící fetování seriálů a jistě by se našla hromada dalších. Neříkám, že se máte odstěhovat někam do kláštera a oddávat se tichým modlitbám, ale všeho s mírou a co se týče těch opravdu zbytečných a škodlivých návyků, ty nejlépe zarazit zcela!

Podobné kratochvíle bychom si měli dávkovat spíše za odměnu, ne jimi trávit většinu svého volného času. Nezapomeňte, že čas, energie a pozornost jsou komodity, které vám už nikdo a nic nikdy nevrátí, proto je třeba si sakra dobře rozmýšlet, jak jich v životě využijeme!

Já osobně roky bojoval s kouřením, ale brzy už to budou dva roky, kdy jsem si ten hnus naposledy zapálil. Pro někoho to naopak může být hračka, prostě s tím sekne ze dne na den a hotovo. I zde platí, že je odvykání veškerých zlozvyků čistě individuální, někomu to jde nejlépe právě ze dne na den, jiný si musí postupně ubírat a těšit se i z malých pokroků, bez znatelnějšího utrpení. Nejdůležitější je však opravdová a silná vnitřní motivace, bez které to půjde jen hodně těžko.

Ranní rituály pro perfektní den

Speciální disciplínou jsou pak ranní rituály, soustava dobrých návyků, na kterých se skutečně vyplatí zapracovat! Proč? Mnohokrát jsem se dočetl v různých knihách nebo článcích, či doslechl z jiných zdrojů, že právě ranní rituály a start do nového dne jsou z velké části receptem na spokojený a úspěšný život a jsou samozřejmou součásti většiny úspěšných lidí.

Mezi takové rituály rozhodně nepatří ranní okamžitá kávička a cigárko na záchodě, i když si tak ideální ráno představuje velká část populace. Mám teď na mysli několik na sebe navazujících činností, které nám mají pomoci nastartovat tělo i mysl a naladit nás na nový den tak, abychom do něj vstupovali pokud možno plní elánu a s úsměvem. I zde je to velice individuální a takové ladění ranních rituálů může trvat opravdu dlouho, navíc ne vždy jsou nám okolnosti nakloněny a je třeba se přizpůsobovat aktuálním situacím. Nicméně v základu bychom se měli držet několika jednoduchých principů, které si pak každý upravuje podle sebe a svých možností:

  1. V ideálním případě bychom se měli budit sami a bez budíků, tedy přirozeně v reakci na denní světlo. To je ovšem v dnešní době trochu utopie, hlavně v zimních měsících. Pokud však i tomuto věnujeme určité úsilí a zapracujeme na dodržování našeho cirkadiálního rytmu, můžeme se tomu podstatně přiblížit. O tom však někdy jindy, základem je neodkládat budík a vstát, pokud možno hned na ten první! Pokud je v místnosti tma, tak do ní pustit denní světlo, nebo si alespoň rozsvítit, aby tělo nastartovalo své přirozené procesy.
  2. Často se uvádí, že první věc po probuzení by mělo být doplnění tekutin, nejlépe samozřejmě čisté vody, kafíčko až později. Tělo je totiž po spánku dehydrované.
  3. Pro podporu procitnutí si pak opláchnout tváře studenou vodou, případně třeba i nohy, pro pokročilejší a otužilejší odvážlivce pak celé tělo ve sprše. Zvláště ta ranní ledová sprcha je patrně něco, co vám nebude chutnat nikdy a stojí to hodně přemlouvání, ale věřte, že vás to kurevsky nakopne!
  4. Prakticky od otevření očí jsou pak často výbornou psychologickou pomůckou tzv. pozitivní afirmace v přítomném čase. To znamená, že místo klasického „Do hajzlu, zase do práce, zasraný vstávání, já chci spát…“ si ideálně sepíšeme vlastní afirmace typu „Začíná další krásný den, za který jsem vděčný. Jsem plný energie a těším se, co mi nový den přinese…“ apod. Důležitý je ten přítomný čas, stručnost, údernost a najít si ty svoje, ale pro inspiraci jich na internetu najdete spousty. Pravda, některé i mě připadají přehnané a trochu naivní, člověk si pak připadá jako úplnej magor, ale pokud najdete takové, které vás z té postele vytáhnou, určitě se vyplatí je praktikovat a skutečně je procítit, jinak to nejspíš fungovat nebude.
  5. Pak následuje nějaká forma fyzické rozcvičky, někdo má rád jógu, pět Tibeťanů, někdo rád dělá angličáky, jiný sedy lehy, to už si musí každý nastavit sám. Jde o to nastartovat tělo, zahřát ho na provozní teplotu, rozproudit krev… Na škodu také není dát si pár kol dechového cvičení třeba podle Wima Hofa.
  6. Potom by měla přijít snídaně, což ovšem ale není pravidlem pro každého, protože někdo raději jí první jídlo až později a vyhovuje mu to tak lépe. Pokud se však cítíte hladoví hned po ránu, určitě bude lepší kvalitně a v klidu posnídat doma, než pak do sebe někde rychle tlačit nějaký nesmysly.
  7. Dobré je také nastartovat mozek, můžete si pustit nějaké zajímavé video, dát si lekci v Duolingu, vyplnit křížovku, nebo si pustit vtipný animáky jako je třeba Oggy a škodíci, smích po ránu vám rozhodně neublíží, spíše naopak.

 

To by tak ve zkratce bylo několik tipů, jak si nastavit své vlastní ranní rituály, ale dá se s tím samozřejmě velice pružně pracovat. Důležité je hlavně vydržet a zautomatizovat si je. Sám s tím velice bojuji, z pravidla se zaseknu hned na prvním bodě – VSTÁT! Ale nevzdávám se a věřím, že se do toho postupně dostanu, rozhodně však můžu potvrdit, že dny, kdy se mi to podaří a všechny rituály splním, takové dny jsou opravdu mnohem lepší! Vstát o tu půlhodinku až hodinku dřív se skutečně vyplatí.

Nepodceňujte sílu prospěšných návyků a rituálů pro start nového dne, případně i dalších v jeho průběhu! Efekt se nemusí dostavit hned a začátky budou nejspíše těžké, ale když vytrváte, vaše dny budou o poznání lepší. Navíc si tím budujete i disciplínu a odolnost pro různé životní situace.

Quitzilla – Skončit se zlozvyky

A teď už konečně ke slibovaným aplikacím. Tuhle skvělou appku používám již několik let, je jednoduchá přehledná a svůj účel plní perfektně. Za plnou verzi v ceně cca krabičky cigaret si můžete neomezeně přidávat zlozvyků, kolik chcete a pak už ideálně jen s pýchou sledovat, jak se vám daří je potírat. Že se vám to občas nepovede? Nevadí, udělejte si záznam svého prohřešku a začněte znova, třeba tentokrát vydržíte déle a konečně dosáhnete na některý z odznáčků. Jak jsem psal výše, ne vždy jde všechno jako po másle, neúspěch vás nesmí odradit, zvláště pokud jde o zlozvyky!

Quitzilla screen
Quitzilla: Jednoduchá aplikace nápomocná při odvykání zlozvyků.

Loop – Habit Tracker

Tato aplikace vám naopak pomůže se sledováním vašich dobrých a prospěšných návyků, které si sami stanovíte. Aplikací na toto téma jsem testoval několik, ale nakonec jsem se  vrátil právě k této, jelikož je jednoduchá, s minimalistickým designem a zároveň poskytuje dostatek funkcí. Neomezený počet návyků, možnost měření v jednotkách, sledování statistik i za pomocí grafů, možnost záznamu i zpětně, to je jen částečný výčet funkcí tohoto šikovného pomocníka. Aplikace je navíc open source, takže je zcela zdarma a bez otravných reklam!

návyky, zlozvyky, rituály
Loop Habit Tracker: Veďte si jednoduše záznamy a sledujte, jak se vám daří plnit své návyky.

Moje doporučení: Začněte zlehka. Jak s odnaučováním zlozvyků, tak s učením se nových prospěšných návyků zbytečně netlačte na pilu. Sepište si klidně seznam, ale začněte nejdřív jen s několika a postupně přidávejte jak na důslednosti, tak na počtu. Není kam spěchat a příliš „otrávená“ mysl a zlomená vůle z neúspěchu je pro naše emoce často příliš velké sousto.

Při psaní tohoto článku jsem mimo vlastní zkušenosti čerpal například:

https://www.databazeknih.cz/knihy/konec-prokrastinace-162891

https://www.databazeknih.cz/knihy/spartan-258136

a další…

Kam dál?

Sdílej na:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Tom, zamiloval jsem si závody OCR, jelikož se mi líbí jejich všestrannost, zábavnost, relativně vyšší riziko, že se při nich někde natáhnu a rozbiju si hubu a možnost se při nich občas pořádně vyválet v bahně...

Nejnovější na blogu